This Page

has been moved to new address

The Great Chicken Debate: Which is Cheaper?

Sorry for inconvenience...

Redirection provided by Blogger to WordPress Migration Service
The Imperfect Homemaker: The Great Chicken Debate: Which is Cheaper?

Friday, January 13, 2012

The Great Chicken Debate: Which is Cheaper?


Have you ever felt like it will be so much cheaper to buy the bone-in chicken because it costs so much less per pound?  I know I have, but as I sit there de-boning it I always wonder if it's really worth it or whether I should be buying boneless, skinless breasts.

The other night, I decided to figure this out once and for all. [Side note: I normally try to wait until boneless, skinless chicken breasts are $1.99 or less per pound.  For bone-in chicken I try to buy it at $.99 per pound or less.] 

I had purchased 6 pounds of bone-in chicken breasts at $.99 per pound for a total of $5.94.  After I de-boned it I weighed the meat and had only 3 pounds of meat.  I could have purchased 3 pounds of boneless, skinless chicken breasts at $1.99 a pound for $5.97.  I saved a whopping 3 cents by doing all that work de-boning the chicken!

So, is bone-in chicken cheaper?  No!  I will be saving myself the trouble from here on out. 

Note: sometimes I get whole chickens or chicken thighs at $.59 or even $.49 per pound.  In that case, I would still buy the bone-in chicken.  It comes out better price-wise, plus I enjoy the taste of dark-meat and  homemade chicken broth for making soup. 

Labels:

1 Comments:

Blogger Julie@teachinggoodeaters said...

Thanks for doing the math... I'll feel better about buying boneless now :) I do try to increase the frugality of the bone in chicken by using it to make broth. Even if it's just from a package of thighs, I have found that I can boil it down with some scrap vegetables and get a few cups of broth from it.

February 3, 2012 at 2:17 PM  

Post a Comment

Subscribe to Post Comments [Atom]

Links to this post:

Create a Link

<< Home